Web stránka Oszkár Világi

Press

Čaká nás krutá jeseň

Niekedy je rast cien oprávnený, a niekedy ceny stúpajú, lebo je taká nálada.

Jednoducho povedané, budeme kupovať menej bytov a chladničiek, pretože peniaze budeme potrebovať na potraviny.

V nasledujúcich voľbách sa posilnia extrémistické strany, lebo voliči budú zneistení, budú chcieť poriadok a silných vodcov, čo je, samozrejme, lákavé krátkodobo, ale krízu to iba prehĺbi, lebo silní vodcovia riešenia neponúkajú, iba hľadajú kvázi vinníkov.

Bude to krutá jeseň. Ale poďme pekne po poriadku. Očakávame zvyšovanie cien energií, potravín, spotrebného tovaru, poľnohospodárskych produktov a služieb, jednoducho všetkého, čo sa predáva. Niekedy je rast cien oprávnený, a niekedy ceny stúpajú, lebo je taká nálada.

Euro sa oproti doláru oslabuje. Ak by ECB chcela oslabovanie zastaviť, musela by zvyšovať úroky, ale to nemôže, pretože by to znamenalo zvýšenie výdavkov najmä južných štátov eurozóny, ktoré už aj tak majú obrovskú zadlženosť. Slabé euro znamená vyššie ceny energií, keďže sa s nimi obchoduje najmä v dolároch, a okrem cien energií sa to týka všetkých tovarov, ktoré sa do Európy dovážajú, keďže aj tieto obchody sa prevažne vyrovnávajú v dolároch.

Bez ohľadu na kroky centrálnej banky budú úroky bankových úverov rásť, čo bude mať vplyv na dopyt spotrebiteľov. Na niektoré odvetvia ako stavebníctvo vyšší, na iné ako poľnohospodárstvo možno nižší. Jednoducho povedané, budeme kupovať menej bytov a chladničiek, pretože peniaze budeme potrebovať na potraviny.

Malých a stredných podnikateľov, značne finančne vyčerpaných z covidových opatrení, čaká ďalšie ťažké obdobie. Ich vstupné náklady budú rásť, no nebudú si ich môcť plne premietnuť do ceny, keďže spotreba bude klesať, a tým bude tlak na ich ceny narastať.

V čom môžeme byť optimisti, je to, že počet pracovných miest klesať nebude a zamestnávatelia budú naháňať tých zázračných sedem percent nezamestnaných, ktorým sa podarí aj v tomto období ukryť, aby nemuseli pracovať. Medzitým Rusi zastavia dodávky plynu do Európy. A popritom všetko smeruje k tomu, že budú klesať aj dodávky ropy, až kým rúry pomaličky nevyschnú.

V týchto ťažkých časoch budú politické elity, ktoré sú v súčasnosti v Európe pri moci, výrazne strácať na popularite. To ich bude nútiť robiť viac a viac nezmyslov, najmä neadresne rozdávať sociálne dávky, čím zvýšia tlak na verejné financie. Aby to nejakým spôsobom zakryli, budú musieť zvýšiť dane alebo vyrubiť nové, čo však urýchli spomalenie ekonomiky, keďže budú firmy míňať menej peňazí na investície a nové projekty.

V nasledujúcich voľbách sa posilnia extrémistické strany, lebo voliči budú zneistení, budú chcieť poriadok a silných vodcov, čo je, samozrejme, lákavé krátkodobo, ale krízu to iba prehĺbi, lebo silní vodcovia riešenia neponúkajú, iba hľadajú kvázi vinníkov. Aby sme však boli aj optimisti, leto funguje perfektne a aj dnes bude 35 stupňov.