Web stránka Oszkár Világi

Press

Futbalový biznis ako charita

Včera som čítal v novinách správu, že majiteľ jedného futbalového klubu rokoval s hráčmi o spôsobe a termíne ich výplat. V jesennej časti futbalovej ligy sme boli svedkami štrajkov, ktorými hráči upozorňovali na nevyplatenie miezd v niektorých kluboch. Samozrejme, hráči by mali dostať svoje výplaty riadne a včas, v tom majú absolútne pravdu.

Ja som tiež prevzal klub, kde hráči nedostávali výplaty mesiace a videl som, ako to vplývalo na morálku a atmosféru klubu v meste. Chcem poukázať na to, v akom prostredí funguje slovenský futbal. Keď si prečítate články o slovenskom futbale, máte dojem, akoby majiteľ klubu nevyplatením miezd hráčov priamo okrádal. V skutočnosti sa niekedy môže stať, že na výplaty majiteľ nevie dať zo svojich inde zarobených peňazí. V slovenskom futbale totiž majitelia klubov dotujú futbal z vlastných peňazí. Aj preto dnes futbalový klub funguje ako nadácia, kde dávate peniaze na projekty.

Projekt je sezóna 2014 – 2015, pozostáva z predstavení ako zápas Slovan – DAC teraz v nedeľu. Každé predstavenie má svoje náklady, a potom ešte projekty mládeže, projekt infraštruktúry, a tak ďalej. Futbal vo vyspelom svete funguje inak. Má vlastné príjmy. Existujú 3 druhy zdrojov príjmov: prvý z predaja lístkov a futbalových suvenírov a reklamných predmetov. Na Slovensku, kde priemerná návštevnosť je okolo 1500 ľudí na zápas a cena lístka 5 eur, z toho 1 euro je DPH, takže vlastne 4 eurá. Skúste si na základe toho sami vyrátať príjmy pre klub. Klubové reklamné predmety sa síce kupujú aj na Slovensku vo väčších kluboch, ale celkový príjem z nich je zanedbateľný.

Druhým zdrojom sú televízne prenosy, DAC – Slovan futbalový zápas, príjem pre klub 700 eur. V Poľsku kluby majú ročne približne 1,2 milióna eur, v Rakúsku obdobne a vo Francúzku druholigový tím má 9 miliónov eur.

Tretí a posledný príjem tvoria sponzori. U nás veľké korporácie žiadny klub nepodporujú. Finančné inštitúcie, automobilky, medzinárodné spoločnosti nevidia v klubovom futbale vyššiu pridanú marketingovú hodnotu. Daňové úľavy pre sponzorov na Slovensku neexistujú a stávkové príjmy zmiznú v štátnom rozpočte.

Futbal u nás dnes zamestnáva podľa údajov Slovenského futbalového zväzu okolo 18-tisíc ľudí. Čiže je jedným z najväčších zamestnávateľov. Podľa mňa je to najväčšia charitatívna organizácia v tejto krajine. Preto články o nevyplatených mzdách v klube treba vnímať aj cez spomínané fakty.