Web stránka Oszkár Világi

Press

Guillaume Apollinaire: Tu už aj autá sú akoby antické

Sedím v Grécku v hoteli. Pozerám sa na more, všetko je, ako má byť. More je modré, vlny sú krásne, slnko svieti poctivo. Ale keď sa pozriem lepšie dookola, už to v poriadku nie je. Hotel síce má všetky hviezdy, ale iba z nostalgie.

Jeho modrá farba je modrá, ale ako džínsy po stopäťdesiatom vypratí, a bledá ako unavený sneh pred roztopením. Žije to tu z minulosti, ako keď hovorila moja stará mama o svojej mladosti. Ale ľudia sú tu dobrí, snažia sa.

Hovoria, že tu na ostrovoch je všetko OK, na rozdiel od situácie v Aténach. Atmosféra je však trochu iná. Mám pocit, že všetci vedia, že sa niečo končí. Definitívne.

Kapela hrá piesne z 80. a 90. rokov, zo zlatých časov, obdobia veľkých rodín, ktoré ovládali celé Grécko. Rodiny Karamanlisovcov a Papandreuovcov mali pod kontrolou všetko, politiku aj hospodárstvo. Zbohatli, lebo boli mocní. Na úkor štátu, aj s jeho pomocou. Na začiatku to bolo asi tak. Neskôr, keď už toľko toho nebolo, zostali iba bohaté rodiny a establishment.

Keď však prišla Európska únia, všetko bolo zrazu inak. Nové časy, čerstvé peniaze. Noví politici zo starých rodín. Chceli byť moderní, a tak dali aj ľuďom. Zvýšili im dôchodky, platy, sociálne príspevky. Zrazu na tej lodi hojnosti už boli všetci. A všetci spokojní. Každému niečo ostalo. Teraz sa loď pomaly potápa. Tí, ktorí boli v štandardných kabínach, sú už vytopení. Hore ešte akoby sa nič nedialo, ale vedia, že o chvíľu aj oni budú pod vodou. Ťažko si vedia predstaviť, že musia predať to, čo predtým hrdo vlastnili. Pokúšajú sa to ešte zachrániť. Hovoria si, bojujme o našu loď, veď teraz nám to všetko chcú zobrať. Na otázku kto, odpovedia oni. Povedzme im, že im to nedáme. A potom príde správa, že to vlastne ani nechcú, nech je to také, aké to je. Ale čo teraz?

Sedím v reštaurácii hotela, z ôsmich čašníkov sú dvaja Aziati, štyria z Európy, aspoň si myslím, lebo Gréci to nie sú, a dvaja domáci. Tí šiesti sú ešte vždy asi lacnejší, pretože v ich krajinách iba teraz zvyšujú minimálnu mzdu. Prišli sem, asi aby počkali, kým elita u nich doma postaví vlastnú loď, kde budú všetci šťastní.