Web stránka Oszkár Világi

Press

Világi: Moju ponuku si ani neprečítali

22. 6. 2011 - Új Szó Rozhovor Bőd Titanilla

Hovoríte, že ako biznismen viete akceptovať, ak majiteľ nechce predať svoju firmu, avšak ako obyvateľ Dunajskej Stredy ste právom zvedavý na zúčtovanie majoritného vlastníka FK DAC 1904. Porozprávali sme sa s Oszkárom Világim.


Kedy ste iniciovali rokovania so súčasnými majiteľmi klubu DAC?

Osem – deväť mesiacov sa pokúšam dopracovať sa k odbornému rokovaniu, ale zdá sa mi, že z opačnej strany zámer nie je v skutočnosti seriózny, aby som klub prevzal. Keď prejdeme na vecnú stránku záležitosti, vždy sa príde s nejakým útokom voči mojej osobe, čo nemá nič spoločného s touto konkrétnou transakciou alebo s tým, či bude mať DAC nového majiteľa.

* Majoritní vlastníci i vo svojom ostatnom vyhlásení tvrdia, že nedostali konkrétnu ponuku.

Minulý štvrtok som odovzdal svoju ponuku na úrade primátora Dunajskej Stredy, nakoľko od Antalovcov som nedostal žiadnu e-mailovú adresu. Žiadal som ich aj SMS-kou, aby mi udali adresu, kam by som mohol svoj návrh zaslať, ale sa nehlásili. Poslal som ďalší odkaz, že ponuku som nechal v kancelárii primátora, ale ani na ňu som nedostal žiadnu odpoveď. Pravdepodobne majoritný vlastník nemá seriózny záujem na predaji klubu. Toto ja aj dokážem akceptovať, veď napokon ak niekto vlastní firmu, je na jeho vlastnom rozhodnutí, či ju predá alebo nie. V tom ja nevidím žiadnu tragédiu, ako Oszkár Világi – biznismen to beriem na vedomie. Avšak ako Oszkár Világi, obyvateľ Dunajskej Stredy a daňovník hovorím, aby títo vlastníci zložili odpočet mestu o tých záväzkoch, ku ktorým sa boli zaviazali. Lebo sú aj také záväzky, ktoré neplnia, v tom som si istý.

* Ako vnímate súčasnú aktivitu klubu DAC?

Mohseniho a Antala nepovažujem za investorov. Investorom je ten, ktorý vloží svoje peniaze do firmy, ale podľa mňa Antalovci do DAC-u peniaze nevložili. Oni sú jednoduchí menedžeri. Rozdiel medzi menedžerom a investorom je v tom, že menedžer z firmy peniaze vyberá, investor peniaze do firmy vkladá. Činnosť DAC-u v súčasnosti spočíva v tom, že mesto dá klubu peniaze, ktoré potom Antalovci použijú – tak alebo onak. Ako obyvateľ Dunajskej Stredy viem, čo sa dialo okolo klubu za uplynulých desať rokov. Antalovci raz už stáli na čele DAC-u a ich príbeh nebol z tých, ktoré možno považovať za úspech, ale bol to dosť vážny prepad, po ktorom, keď zanechali za sebou problémy, z klubu odišli. Potom prišiel dunajskostredský tím, Patasi Ferencovci a Kun Tiborovci, ktorí poňali DAC seriózne, dali ho do poriadku a chceli ho dostať z tretej línie do druhej. Majstrovstvá aj vyhrali, ale dovtedy sa už Antalovci dohodli s Péterom Pázmányom, vtedajším primátorom a vytvorili fúziu medzi DAC a seneckým klubom. Tým sa začala nová antalovská éra, ale ani tá nebola úspešnou historkou. Ak by sa vtedy, v lete roku 2008, bolo pokračovalo vo výstavbe tímu, možno že DAC by bol strávil dva roku v druhej lige, ale bolo by bývalo možné vybudovať solídny podporný hráčsky rezervoár a potom by bolo možné preniknúť do elity tak, že mužstvo by tam už sa mohlo prezentovať serióznym hráčskym potenciálom vlastnej výchovy. Namiesto toho DAC je dnes drviaci mlyn, v ktorom sa na papieri objaví niekoľko stoviek futbalistov a aj fyzicky je to dobrých pár, a tak každého pol roka hrá iné mužstvo. Za uplynulé tri roky zďaleka nemožno hovoriť o žiadnej výstavbe mužstva. Medzitým dorast a juniori vypadli z prvej ligy, lebo peňazí niet a rodičia všetky výdavky neuhradia. Mladí DAC-u v poslednom zápase prehrali pomerom 13:0 a takto sa rozlúčili s elitou.

* Súčasné vedenie DAC-u vo svojich vyhláseniach zdôrazňuje svoje vlastné zásluhy, pričom zakaždým dodáva, že donieslo Corgoň ligu do Dunajskej Stredy.

Ak sme už pri tom, kto čo urobil pre DAC – DAC 1904, a.s. som založil ja. Ešte ako mestský poslanec v súlade s vedením mesta moja advokátska kancelária zachránila jednotu, lebo stará TJ DAC už vtedy stála pred krachom. Zachránili sme hráčsky káder, aby sme mohli hrať na tom istom stupni majstrovstiev ako predchodca a.s. Od samého začiatku som bol v DAC 1904 podpredsedom dozornej rady a odišiel som odtiaľ vtedy, keď sa mi stalo zrejmým, že mužstvo sa nedá vybudovať, lebo Péter Pázmány sám vo svojej osobe rozhodoval o tréneroch a hráčoch. Neskôr ma Patasi Feriho tím zavolal späť. Pozrel som si mužstvo a domnievam sa, že keby nebola bývala fúzia, je isté, že dnes som hlavným sponzorom DAC-u ja. Nie majiteľom, ale hlavným sponzorom.

* Akú ponuku ste teraz dali väčšinovým vlastníkom DAC-u?

Majitelia chceli rýchlo veľa peňazí, ale keď človek niečo kupuje, tak sa pozrie čo vlastne kupuje. Moja ponuka bola úplne korektná, skladala sa z dvoch častí – 67% akcií by som bol kúpil teraz. 4/5 ceny by boli slúžili na likvidáciu dlžôb klubu a 1/5 by zostala terajším majiteľom ako skutočná kúpna cena. Kúpa ostávajúcich 23% akcií by sa bola zrealizovala po jednom roku. Aj na to bola vyhradená stabilná, vopred určená suma, a pokiaľ by boli dlžoby presiahli 4/5, ktoré som vynaložil v predchádzajúcom roku, tak by bolo potrebné použiť aj určitú časť tejto sumy na toto. Nemožno predať niečo, čo je plné dlžôb. Ak sa niečo predáva, treba hľadieť na to, koľko firma stojí v danom momente a nie na to, čo do toho oni údajne vložili. Hodnota firmy sa skladá z nasledovného: práva na hráčov, meno klubu, dlžoby, resp. pohľadávky. Hovorím, ja práva na hráčov nepotrebujem, lebo sú chaotické, nechcem sa v nich utopiť, tie im odovzdám. Teda kúpim meno, tým aj práva na mládežnícke mužstvá a mládežníckych hráčov, čo je veľmi málo, lebo práva na hráčov si možno formovať na hráča až po 18. roku veku. Za to by som bol zaplatil sumu nad jeden a pol milióna eúr, na čo títo ľudia povedali, že ponuku si ani neprečítajú a potom začali byť voči mne osobní.

*Stretli ste sa na rokovaniach aj s predsedom klubu Khashayarom Mohsenim?

Áno. Povedal mi, že pokiaľ by som mal pre nich ponuku, ktorá by bola pre nich vyhovujúca, odovzdajú mi kľúč a odídu odtiaľ. Ale kúpa klubu nestojí tak, že odovzdajú kľúč. Do začiatku súťaží sú zhruba ešte štyri týždne a ja by som bol kúpil úplne prázdny klub bez hráčov a trénerov a po štyroch týždňoch by sme mali nastúpiť na majstrovský zápas. V tomto momente to už nemôžem vziať na seba. Ak by som teraz čo najskôr prevzal klub, sú to aspoň dva týždne, kým sa vyhotoví auditorská správa. Po dvoch týždňoch by som mohol začať budovať mužstvo, keď už veľká časť hráčov na trhu sa minula.... Antalovci vedia, že čím dlhšie naťahujú čas, o to je menej pravdepodobné, aby k obchodu došlo a potom oni môžu ďalší rok šaškovať v dunajskostredskom futbale a s dunajskostredskými fanúšikmi. Ak sa však raz pustili po tejto ceste, prejdime ju celú. Antalovci by mali teraz podať zúčtovanie toho, či sa do klubu dostalo to, čo prisľúbili. Nech sa zoberie účtovníctvo a mesto ako minoritný vlastník nech si ho prezrie. A pokiaľ tento klub stojí tak, že bez radnice neprežije, tak nech sa títo ľudia postavia a nech povedia prepáčte, ale chceli by sme sa odtiaľto vypariť veľmi rýchlo, lebo sme nesplnili to, čo sme sľúbili. Potom by sme si mohli sadnúť a poctivo sa dohovoriť o tom, ako ďalej s DAC-om.

* Aký klub by ste si predstavili vy? V čom by sa mal DAC predovšetkým zlepšiť?

Klub potrebuje silnú mládežnícku základňu. V prvých dvoch-troch rokoch by som za každých okolností kládol dôraz na to, aby som posilnil dorast. Bolo by potrebné zriadiť skutočnú akadémiu, kde by prichádzali nadaní hráči vo veku 12-18 rokov z celého južného Slovenska. Táto časť musí byť úplne čistá a materiálne podporovaná. Mužstvo dospelých by bolo v prvom roku-dvoch tvorené pravdepodobne z viacerých hosťujúcich hráčov, ale v tejto fluktuácii by bolo potrebné nájsť tých kľúčových ľudí, s ktorými by bolo možné počítať aj v budúcnosti. Určite by bolo potrebné mať dobrého trénera, s ktorým by bolo možné pracovať dlhodobo. Som prívržencom budovania mužstva na dlhú trať. Nemyslím si, že za rok je možné vybudovať dobrý mančaft, toho nie je schopný ani zázračný tréner. Chcel by som tu spolupracovať s takým trénerom, ktorý je trpezlivý, má dôveru a plánuje dlhodobo. Nemyslím ani na slovenského, ani stredoeurópskeho trénera, chcel by som sem doviesť zahraničného odborníka, ktorý má odlišný spôsob videnia. Ďalej by bol potrebný dobrý štadión, terajší by bolo potrebné dať do poriadku a bol by potrebný silný duch spolupatričnosti s DAC na celom južnom Slovensku, ktorý by napomohol mužstvu, aby hralo pred vypredaným štadiónom dobrý futbal. K tomu, aby sme to dosiahli, potrebujeme nejaké peniaze, teda materiálovú bázu, trpezlivosť, sústredenosť a skutočný vzťah k DAC-u. Ak sa klub vybuduje takto, budú prichádzať aj úspechy, aj keď nie v prvom alebo druhom roku. Ale to sa dá urobiť vtedy, ak to niekto myslí vážne a má k tomu dostatok prostriedkov, resp. dokáže získať takých sponzorov, ktorí budú veriť tomu, že podporovať DAC sa oplatí.

*Ako biznismen však musíte mať jasno v tom, že udržiavanie futbalového klubu skôr peniaze berie, než prináša. Prečo i napriek tomu chcete investovať do DAC-u?

Tu nejde o zisk ale o to, aby sa vybudoval dobrý DAC. Ak by DAC mal silnú základňu, tak behom niekoľkých rokov by bol klub sám osebe schopný zabezpečiť si existenčné podmienky. Futbal je vždy vášeň, viazanosť. Pokiaľ na južnom Slovensku sú hodnoty, tie treba zachovať. DAC nepatrí len Dunajskej Strede, onoho času ho budoval celý Žitný ostrov, Matúšova zem a južné Slovensko spoločne. Vášeň niekedy stojí peniaze, ale keď sa človek odhodlá, dokáže nájsť peniaze pre svoju vášeň. Teraz je druhoradou otázka, čo si ja myslím o DAC-e, lebo predovšetkým vedenie mesta a fanúšikovia by mali dosiahnuť, aby Antalovci urobili odpočet. Nech sa vyjasní, ako je na tom DAC dnes, koľko má dlžôb, či boli zaplatené účty za osvetlenie, a keď bude jasný obraz, tak na jeseň, počas komplexných rokovaní, na ktorých by sa malo bezpodmienečne zúčastniť i mesto, mala by byť celá záležitosť uzavretá. V tomto momente nevidím šancu toho, že za nejaké dva – tri týždne mi niekto odovzdá kľúče od DAC-u, bez hráčov, bez trénerov... A navyše, na prísľub, že Antalovci mi snáď do dvoch – troch týždňov odovzdajú kľúče od DAC-u, nikto so mnou žiadnu zmluvu nepodpíše. Preto som vo svojom prvom prehlásení bol povedal, že zodpovednosť je na nich, za túto jesennú sezónu nesú zodpovednosť oni.

*Mali ste počas rokovaní možnosť nahliadnuť do dokumentácie klubu?

Nevidel som žiadne dokumenty, len ručne napísaný papier, na spodku s uvedením sumy 210 miliónov korún, ktorá bola údajne investíciou Antalovcov do DAC-u. Kto pozná svet čísiel, vie, že to je vtip. Antalovci nevložili 210 miliónov korún do DAC-u, a to ani vtedy nie, ako to oni tvrdia, že v tom je i to, čo seneckí zaplatili za licenciu.

* Zmluva medzi majoritným vlastníkom a mestom je však verejná a je všeobecne známe, že minoritný vlastník nemá takmer žiadnu možnosť na rozviazanie zmluvy.

Zmluva je mimoriadne nevýhodná, je napísaná úplne v prospech Antalovcov. Je strašné, že túto zmluvu vtedajší primátor podpísal a dostal DAC to takejto nemožnej situácie. Ak aj mesto nejako zmluvu vypovie, aj tak môžu naťahovačky trvať rok. Ja som sa pokúsil situáciu zvládnuť poctivou ponukou, ale pravdepodobne aj Antalovci musia cítiť, že spoločnou vôľou mesta i fanúšikov je to, aby buď splnili podmienky a každoročne zainvestujú toľko peňazí do mužstva, koľko prisľúbili, alebo aby sa odtiaľto pobrali.

* Sústavne sa vracajúcou vetou súčasného vedenia klubu v súvislosti s Vami je to, že DAC Vás zaujíma iba v období volieb do miestnej samosprávy a v podstate Váš záujem nie je seriózny.

Ja som svoju ponuku položil na stôl. Ak je niekto ochotný minúť na DAC viac než jeden a pol milióna eúr, myslí to pravdepodobne vážne. Toto všetko je opäť komunikačná hra. Napokon, kedykoľvek urobím ponuku, bude to vždy medzi dvomi voľbami do miestnej samosprávy. Ak Antalovci vložia na účet DAC-u tie peniaze, ktoré sľubovali, potom môžu vyjadriť svoju mienku o mne.

* Chodievate na zápasy DAC-u?

Na zápasy chodievam, i na jar som bol viackrát, iba si nesadám na čestnú tribúnu. Senzáciu so Slovanom som nevidel, ale na predchádzajúcich troch zápasoch doma som bol. Je smutné, že v tých troch zápasoch DAC zaútočil iba raz tak, že to za niečo stálo. Ľudia napriek tomu mužstvu veria, chodia na štadión, niekedy už klesajú na duchu, ale na druhý deň sú opäť na tribúne. Je fantastické, aké vytrvalé je obecenstvo DAC-u, ale za svoju vernosť dostáva to, čo má k dobrému futbalu ďaleko.

*Ako vidíte budúcnosť mužstva?

Podľa mňa jeseň bude veľmi slabá, lebo to, čo sa teraz deje okolo mužstva, je len improvizácia. Kým si mesto neosvojí nápad, že nedá klubu peniaze dovtedy, kým Antalovci nepredložia odpočet, je otázne, aké výsledky dokáže mužstvo dosiahnuť. Ak sa do jari nezrodí riešenie – ktoré nemusí byť to, že ním mám byť ja – s veľkou pravdepodobnosťou ten rok bude posledným rokom DAC-u v Corgoň lige.