Web stránka Oszkár Világi

Press

Nebankovky ako nevýherný automat

Oszkár Világi: Poviem tri jednoduché príbehy. Trojčlenná rodina, všetci sú zarábajúci. Vlastnia dom, auto, potom si zoberú pôžičku 1 500 eur od nebankovky.

Dnes sú bezdomovci, nevlastnia nič. Druhý príbeh, človek – murár hovorí, že sa musí zamestnať za 750 eur čistého, lebo inak nevie splácať nebankovú pôžičku. Ak nedostane toľko, radšej bude nezamestnaný. Tretí príbeh. V dedine stojí mikrobus a na občiansky preukaz poskytuje úvery. Ľudia okolo neho čakajú na úver od 100 do 500 eur. V miestnej firme, kde pracuje 120 ľudí, je 60 exekučných príkazov.

Podľa údajov tie najväčšie nebankovky poskytli úvery v objeme zhruba 1,3 miliardy eur. Klasické banky sú regulované štátom a nebankovky nie. To znamená, že pri nebankovkách dlžník v lepšom prípade „len“ výrazne preplatí, niekedy aj dvojnásobok pôžičky, a v horšom prípade príde o majetok. Pri ročných úrokoch aj 100 percent to nie je žiadne prekvapenie. Špirála splácania starého úveru novým je už len odrazom zúfalstva. To už je vlastne hrací automat, od ktorého ste očakávali výhru, hoci viete, že je nevýherný. Úvery domácnostiam od bánk predstavujú v súčasnosti 19,5 miliardy eur. Z toho zhruba tri štvrtiny sú úvery na bývanie, objem spotrebných úverov dosahuje asi 2,6 miliardy eur a zvyšok tvoria prečerpania na bežných účtoch a úvery cez kreditné karty.

Objem nebankových úverov v prepočte na tri milióny ľudí, čo sú v produktívnom veku, tak presahuje 400 eur. Keďže nie všetci títo občania si obdobný úver zobrali, tak suma na jedného zadlženého je aj niekoľkonásobne vyššia. Keďže každý dlžník na seba viaže dvoch – troch svojich príbuzných, tak v tomto prípade poskytovanie takýchto pôžičiek zasahuje päť miliónov ľudí.

Kým objem úverov v bankách rastie len o desatinu ročne, tak nebankovky dnes dokážu medziročne zvyšovať objem úverov o tretinu. Hovorí sa, že až tri štvrtiny nebankových úverov ľudia nedokážu včas splácať. Ľudia sú nezamestnaní, lebo sa im to viac oplatí, než byť subjektom exekučného príkazu. Hrozivé však je, že táto masa ľudí sa zväčšuje.

Som presvedčený, že je to momentálne jeden z najväčších sociálnoekonomických problémov Slovenska. Mojou otázkou je, komu je to na prospech.