Web stránka Oszkár Világi

Press

Niekedy stačí jediný telefonát, ktorým niekomu zmením život

28.9.2009 - Hospodárske noviny str. 11 Seriál HN


Cesta k úspechu. Oszkár Világi chcel pôvodne hľadať slobodu ako námorník, no rozhodol sa pre právo a dnes riadi najväčšiu slovenskú rafinériu.

Bratislava – Pôvodne chcel byť námorníkom kvôli snahe uniknúť z totalitného režimu. Jeho cesta však viedla iným smerom, a dnes riadi najväčšiu slovenskú rafinériu. Pozvanie na pracovné raňajky v hoteli Falkensteiner tentoraz prijal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi. Talent a práca Po revolúcii rozhodoval o našej budúcnosti ako člen československého parlamentu, pôsobil ako advokát, aj v rôznych odvetviach biznisu. V sektore energetiky je však dnes už doma. Ako hovorí, počas jeho trojročného pôsobenia na šéfovskej stoličke sa v Slovnafte veľa zmenilo. Priznáva, že robí veci inak ako jeho predchodcovia a skôr ako procesy ho zaujímajú výsledky. "Sú ľudia, ktorým dáte euro a prinesú vám nazad tri. Potom sú takí, ktorí vám prinesú nazad účet na päťdesiat centov. Ja chcem stále patriť do tej prvej skupiny," hovorí.

Po jeho príchode do rafinérie sa posilnili rozhodovacie právomoci domácich manažérov – lokálne rozhodnutia sa rodia prevažne lokálne, a nie v Budapešti. Je samozrejmé, že niekedy ľudia urobia aj chybné rozhodnutia, dôležité však je, aby prevzali za svoju prácu a rozhodnutia zodpovednosť. "Z desiatich pokusov málokedy dáte desať gólov. Aj štyri či päť je však stále dobrý výsledok." Najviac si rozumie s hodnotovo blízkymi ľuďmi. Sám priznáva, že hodnoty získaval od svojej babičky na dedine a obchodného ducha si budoval už od sedemnástich, keď na trhu predával karfiol. Talent podľa neho pomáha, dlhodobo však nestačí. Dôležitá je pracovitosť, húževnatosť, rozhodnosť a zodpovednosť voči ostatným. "Ľudia by si mali pomáhať. V mojej pozícii niekedy stačí len jeden telefonát, ktorý však tomu druhému môže zmeniť celý život," hovorí Világi. Stredoeurópska nadácia, s ktorou Slovnaft spolupracuje, napríklad kúpila prvé kvalitné husle a zaplatila štúdium husľovému virtuózovi Daliborovi Karvayovi.

Stredoeurópan Világi prežil celý svoj život v Dunajskej Strede. Obyvateľ Slovenska, ktorého rodná reč je maďarčina, má silné cítenie Stredoeurópana. V stredoeurópskom rozmere rozmýšľa o biznise aj o bežnom živote. "Či som v Česku, na Slovensku, v Poľsku alebo v Maďarsku, všade sa cítim rovnako doma," vysvetľuje. V práci trávi minimálne desať hodín denne, k tomu si musí pripočítať dlhú cestu po zapchatom juhovýchodnom ťahu. Na športy ako golf nezostáva čas. Svoj voľný čas radšej venuje rodine. Cíti totiž, že sústredením sa na prácu prišiel o mnoho významných udalostí v živote svojej 25-ročnej dcéry, a tú istú chybu by nechcel urobiť pri 12-ročnom synovi. Preto je jeho najbežnejším spôsobom odreagovania sa každodenné cvičenie vo fitnescentre, ktoré si doma zriadili, alebo sledovanie filmov. "Dokážem si pozrieť aj tri za jeden deň, keď je na to čas. Mám veľmi rád historické filmy, pri nich skutočne nemyslím na prácu. Keby som si mohol vybrať obdobie v dejinách, určite by som chcel žiť v renesancii. Machiavelli je pre mňa inšpiráciou v mnohých smeroch," hovorí Világi.

Dnes je rád, že sa pre kariéru námorníka nerozhodol. "Na jednej strane som mal vtedy silnú potrebu voľnosti, na druhej strane mi vnútorný hlas hovoril, že by som sa nemal zo Slovenska vzdialiť," hovorí dnes. Túžby z mladosti si rád plní počas dovoleniek pri mori v Chorvátsku, ktoré považuje za nádherné. Vie si vychutnať aj krásy pod hladinou, vášeň pre potápanie má spoločnú s dcérou. "Už počas prvého výučbového ponoru videla žraloka aj korytnačku. Inštruktor sa smial, že už sa ďalej ani potápať nemusí," spomína Világi.


Dotazník

* Zhasínate svetlo, keď opúšťate miestnosť?

Nie vždy. Ale snažím sa v tomto smere zmeniť.

* Koľko miniete mesačne na benzín?

Okolo 15-tisíc korún, teda päťsto eur.

* Koľko času trávite v priemere denne v práci?

Minimálne desať hodín.

* Beriete si prácu domov?

Beriem, ale málokedy stihnem doma aj robiť.

* Čo máte na práci najradšej?

Potrebujem priestor na kreativitu a moja práca mi ho poskytuje.

* Čo máte na práci najradšej?

Zaberá strašne veľa času (smiech).


Kto je Oszkár Világi

Titul doktora práv získal na Univerzite Komenského v roku 1986. Po revolúcii vstúpil do politiky, pôsobil ako poslanec československého parlamentu. V tom roku 1992 založil spolu s Erikou Csekes právnickú kanceláriu Csekes, Világi, Drgonec & Partners. V Slovnafte, kam prišiel v roku 2003, zastáva pozíciu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva.

Copyright | Copyright Ecopress, a.s

Foto popis |