Web stránka Oszkár Világi

Press

Poučenie z krízového vývoja

Nie je to tak dávno, čo automobilky bojovali o prežitie. Finančná kríza, ktorá sa pred siedmimi rokmi preliala z bánk do všetkých odvetví, znížila ich predaje a prinútila ich zefektívniť produkciu. A keď by sa mohlo naplno prejaviť viacročné úsilie všetkých pracovníkov tohto odvetvia o znovuzískanie svojich pozícií, trhom otriasol emisný škandál nemeckého Volkswagenu.

Hrozí nákaza

Dôvod, prečo najväčšia európska automobilka takto postupovala, sa určite dozvieme, je však dobré pripomenúť, že na problémy prišli v Spojených štátoch amerických. V krajine, kde neboli dlhé roky masovo rozšírené osobné autá s naftovým motorom, keďže sa na ne vzťahovali prísnejšie emisné limity než v Európe. V posledných rokoch však popularita týchto vozidiel rástla a zo zahraničných značiek patril Volkswagen k tým najžiadanejším.

Aj keď si to nikto neželá, prípadné problémy nemeckej automobilky sa môžu priamo alebo nepriamo dotknúť takmer každého odvetvia v Európe. Bokom by nezostal ani ten rafinérsky. Už v súčasnosti sa ozývajú hlasy o „konci dieselovej éry“.

Krach nehrozí

Čo to bude znamenať pre Slovnaft a jeho rafinériu, ktorá je zameraná skôr na výrobu nafty? V tomto prípade sú akékoľvek obavy momentálne prehnané – osobné vozidlá so vznetovým motorom tvoria len 30 percent spotreby nafty v Európe. Zvyšok pripadá na nákladné vozidlá alebo autobusy. A navyše, tých sto miliónov dieselových áut sa zo dňa na deň z ulíc nášho kontinentu len tak nestratí a ich výmena za benzínové modely bude prebiehať postupne. Toto môže byť taktiež pozitívom pre európske rafinérie, ktoré nedokážu vlastnou produkciou pokrývať celú spotrebu nafty a na druhej strane riešia, čo s prebytkom benzínu.

Vybavení skúsenosťami

Naopak, oveľa horší dosah môže mať prepad predaja vozidiel s naftovým motorom pre exportne orientované štáty s rozvinutým automobilovým priemyslom v strednej a vo východnej Európe. Z nich má práve Slovensko najvyšší, viac ako 25-percentný podiel vývozu vozidiel na celkovom exporte. Samotné dieselové autá sa na vývoze podieľajú siedmimi percentami. Aj preto verím, že automobilky zareagujú flexibilne, pretože sa už poučili z predchádzajúcej krízy. Navyše, v celosvetovom meradle to nie sú Spojené štáty americké so zhruba jednopercentným podielom osobných vozidiel s naftovým motorom, ktoré by boli ťahúňom dieselovej prepravy, ale rýchlo rastúce ázijské trhy.