Web stránka Oszkár Világi

Press

Világi: Robím len biznis, Bugárovej strane ale dávam šancu

25.6.2009 - Pravda str. 15 Rozhovor Martin Kováčik

Šéf Slovnaftu Oszkar Világi tvrdí, že vplyv jeho bývalej strany SMK na slovenskom území, kde žije maďarská menšina, je priveľký. Čaká, s čím príde nová strana Most Bélu Bugára. Spájanie s politikou však odmieta. Tvrdí, že sa naplno venuje riadeniu Slovnaftu, ktorý drví kríza aj konkurencia z Číny.


* Politike sa už nevenujete?

Za posledné tri roky, čo som v Slovnafte, tak vôbec.

* Ako potom vnímate správy, že ste boli šedou eminenciou SMK a teraz vraj stojíte pri Bélovi Bugárovi aj pri založení novej strany Most?

Je to účelové podsúvanie mojej osoby niektorými ľuďmi, ktorým vyhovuje strašiť ľudí nejakými ekonomickými vplyvmi bez akýchkoľvek argumentov.

* Ako z pozície voliča vnímate, že Béla Bugár založil stranu Most?

Ťažko predčasne hodnotiť, či je to dobrý, alebo zlý krok. Musíme si počkať, čo bude strana robiť, aký bude jej konkrétny program, či sa niečo reálne zmení a bude ozajstnou konkurenciou pre SMK. Žijem v Dunajskej Strede a môžem povedať, že pozícia SMK bola až priveľmi silná. Myslím si, že pán Bugár bol odhodlaný odísť z politiky. Vrátil sa asi preto, že hodnoty, ktoré presadzoval, cíti ako ohrozené a to je pre neho viac ako bolo rozhodnutie odísť.

* Je možný váš návrat do politiky?

Už by som nevydržal sedieť dvanásť hodín niekde vo výbore a nakoniec mať pocit, že sa rozprávalo o ničom. V tomto smere je svet podnikania úplne iný, oveľa výkonnejší. V ňom nie je čas na mlátenie prázdnej slamy a vaša výkonnosť je pod neustálym drobnohľadom akcionárov a zákazníkov.

* Situácia v Slovnafte sa za posledných päť rokov prudko zvrtla. Za rok 2004 ste ohlasovali zisk vyše desať miliárd korún, ktorý postupne klesal až do straty za prvý štvrťrok tohto roka vo výške 11 miliónov eur (331 miliónov korún). Čo sa stalo?

Zmenilo sa vonkajšie prostredie, ktoré nevieme ovplyvniť. Padli ceny ropy zo 150 dolárov až k 30 dolárom za barel. Tým aj ceny produktov. Slovnaft vie najefektívnejšie spracovať ťažkú ruskú ropnú zmes Ural. Barel ruskej ropy stál ešte predvlani o 3,2 dolára menej ako kvalitnejšia ropa Brent. Tento rok je rozdiel len pol dolára. To sú pre nás miliardy.

* Rusi si teda už cenia svoju ropu tak vysoko, ako keby išlo o kvalitnejšiu surovinu?

Podstatnú úlohu zohráva zvýšený záujem o ruskú ropu. Rusi predávajú viac ropy do Číny a Indie, a tak si môžu dovoliť zdvihnúť cenu.

* Takže Slovnaft vlastne dopláca na hospodársky rast Číny?

Slovensko je malý hráč na to, aby v tomto smere niečo zmenilo. Rovnako je to aj s polymérmi, čo sú produkty vyrábané z ropy, vhodné na výrobu plastov. Ceny ropy sa už odrazili od dna a rastú, ale ceny polymérov nie, keďže automobilový priemysel a spotreba plastov stoja.

* Strata však určite nie je vaším cieľom.

Do konca roka by sme sa chceli vrátiť do zisku. Vonkajšie faktory však ovplyvniť nevieme, ale vnútorné v rafi nérii áno, na tie sa zameriavame. Prevádzkové náklady sme tento rok znížili o 35 miliónov eur. Investujeme len do projektov s návratnosťou do dvoch rokov, ostatné investície sme prefázovali alebo zastavili.

* Kde ste napríklad šetrili?

Výrazné úspory sme dosiahli pri obstarávaní. Keď nám niekto pred krízou dodával tovary za nejakú sumu, teraz je to aj o pätinu menej. Navyše máme menej služobných áut, tlačiarne sú napríklad už len na chodbách, nie v kanceláriách. Vypísali sme tender na poskytovanie stravy a mohol by som menovať ďalej.

* Ako sa šetrenie dotklo manažmentu a zamestnancov?

Najvyšší manažment má zmrazené platy a nebudú vyplatené ani prémie za rok 2009. Na druhej strane zamestnanom stúpnu platy v tomto roku v priemere o 6,3 percenta v zmysle kolektívnej zmluvy platnej na roky 2007 až 2009, ktorú napriek kríze dodržíme. Priemerný plat zamestnancov je asi 1 530 eur (46–tisíc korún) a po zarátaní manažérov 1 800 eur (54–tisíc korún). K prepúšťaniu sme zatiaľ nepristúpili.

* Prečo je Slovnaft jedna z mála dominantných firiem, ktorú vláda otvorene neškandalizuje?

Podliehame Protimonopolnému úradu. V Slovnafte za posledné roky prebehli rôzne kontroly a nevyhli sme sa ani pokutám, čo nám pomohlo ešte lepšie pochopiť pravidlá, ktoré platia na Slovensku a v Európskej únii. Urobili sme príslušné zmeny, aby sme chyby neopakovali.


© PEREX, A. S.

***

,,Do konca roka by sme sa chceli vrátiť do zisku. Vonkajšie faktory však ovplyvniť nevieme, ale vnútorné v rafi -nérii áno, na tie sa zameriavame."

Oszkár Világi 46

Je tretí rok generálnym riaditeľom Slovnaftu, predtým pôsobil v jeho dozornej rade a predstavenstve. V minulosti pôsobil v riadiacich a kontrolných orgánoch významných slovenských firiem ako Slovenská poisťovňa, Železničná spoločnosť, Chemická zdravotná poisťovňa Apollo či Orange. Niekoľko rokov pracoval aj v Strane maďarskej koalície. Világi vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.

Foto popis | Už by som nevydržal sedieť dvanásť hodín niekde vo výbore a nakoniec mať pocit, že sa rozprávalo o ničom, tvrdí Oszkár Világi.

Foto autor | FOTO PRAVDA: ROBERT HÜTTNER

O autorovi | Martin Kováčik, Bratislava