Web stránka Oszkár Világi

Press

Ropa vyrieši problémy

Veľkým prekvapením posledných mesiacov je hlboký pád ceny ropy. V júni, keby sa ma niekto opýtal, či bude cena Brentu v decembri 60 USD za barel, povedal by som, že je to nepravdepodobné. Nebol by som v tom sám.

Sú rôzne teórie, ktoré vysvetľujú, čo sa stalo, ale podľa môjho názoru stali sa rôzne skutky naraz a nejde o sprisahanie ani veľký strategický zámer, ale stretnutie rôznych skutočností a z nich vyplývajúce súvislosti.

Prvá skutočnosť: Posledné desaťročia ropného sveta boli založené na skutočnosti, že USA sú najväčšími importérmi ropy a ropných produktov. Za posledné štyri roky v ťažbe bridlicových plynov a ropy z bridlíc sa USA postupne stali sebestačnými v týchto produktoch. To znamená, že z trhu sa vytratil najväčší kupujúci, ktorý už začal rozmýšľať o exporte.

Druhá skutočnosť: Saudská Arábia začala vlastnú obchodnú stratégiu, ktorá vychádza z dvoch faktorov. Náklady na ťažbu ropy sú u nich relatívne nízke. Rozpočet je u nich v prebytku pri cene od 60 USD za barel. Začali ťažiť, akoby svet bol rovnako hladný po rope ako pred bridlicovou revolúciou, a začali vyvíjať tlak svojou ponukou na preplnený trh.

Tretia skutočnosť nastala na špekulatívnom trhu. Nedávno sa ťažilo denne 90 mil. barelov ropy a súčasne na špekulatívnych obchodoch sa operovalo v objeme až 180 mil. barelov denne. Tieto obchody boli založené na predpoklade, že ropa bude nad 100 USD za barel. Prišiel bod zlomu, keď sa USA stávajú sebestačnými, Saudi posielali ropu na trh s kamennou tvárou a burzoví špecialisti pochopili, že cena nebude rásť, ale klesať. Spustenie pozícií na burzách pri 105 USD za barel vyvolalo reakciu predajov, až sa ropa zastavila pri 90 USD.

Všetci, ktorí mali v rukách nástroje, USA ťažbu, Saudi likviditu, špekulanti pozície, ich zahodili a ropa skončila na úrovni 60 USD. Aké sú následky? V USA banky budú obozretne financovať bridlicovú ťažbu, lebo je návratná pri cene 75 USD/barel. Zastaví sa ťažba v hlbokých vodách aj v iných vysokonákladových lokalitách. Saudi budú spokojní, síce nezarábajú toľko, ale udržali vo svojich rukách trh. Špekulanti prejdú inam, kde budú vymýšľať nové produkty.

USA sú spokojné, lebo Rusko, Venezuela a Irán majú problémy na ďalšie obdobie a veľa vecí, ktoré sa nedali vyriešiť politicky, sa vyrieši ekonomicky. A konzumenti budú spokojní, lebo bude benzín lacnejší, priemysel tiež, lebo náklady na pohonné látky výrazne klesajú a to sa premietne aj do cien iných produktov.