Web stránka Oszkár Világi

Press

Štátne sny a realita

Oszkár Világi: Keď vypukol škandál okolo ČEZ v Albánsku a Bulharsku, mal som pocit, že niečo nie je v poriadku.

Kde ceny energií určujú spotrebitelia na námestiach s podporou populistických politikov, tam sa končia ekonomické pravidlá. Je to cesta dláždená porušovaním základných práv, na konci ktorej sú vágne riešenia.

Prekvapujúco sa k tejto dvojici štátov pridalo nedávno aj Chorvátsko. Veď nie je nič jednoduchšie, ako povedať, že za stagnujúcou ekonomikou sú medzinárodné spoločnosti, a nie život nad pomery, drahá štátna správa a príliš málo prosperujúcich podnikov. Jedným z mála je INA, energetický koncern, ktorého majoritným vlastníkom je MOL. Maďarská spoločnosť doteraz investovala do svojej chorvátskej dcéry viac ako 3 miliardy eur. Z neefektívnej štátnej spoločnosti vybudovala prosperujúceho lídra v regióne. Ale to dnes v Chorvátsku ocení málokto. Naopak, politici vygenerovali problém so ziskom spoločnosti, s jej rastom, konečnými cenami pre spotrebiteľov, a najmä s tým, že rodinné striebro nevlastnia výlučne Chorváti. Patovú situáciu sa Chorváti rozhodli riešiť aj útokom na predsedu Predstavenstva Skupiny MOL Zsolta Hernádiho.

Mal vypovedať v Chorvátsku v niekoľko rokov starej kauze Sanader, vo veci údajného úplatku pre bývalého premiéra. Mal, ale nedostal predvolanie ani ako obvinený, ani ako svedok. Vzápätí chorvátsky súd vydal na Hernádiho medzinárodný zatykač, keďže sa nedostavil na výsluch, na ktorý nebol predvolaný. Budapeštiansky súd na základe skúmania materiálov a výpovedí svedkov, vrátane samotného Hernádiho, už v roku 2012 dospel k zisteniu, že dôvody na trestné stíhanie nie sú, lebo nebola naplnená podstata trestného činu a z tohto dôvodu zamietli návrh na vydanie Hernádiho. Ekonomické a politické elity v Chorvátsku už snívajú o príchode perfektného investora. Takže ako argument ostáva iba otázka: Aké veľké bude sklamanie Chorvátov, keď zistia, že akýkoľvek zodpovedný investor sa v INA bude správať rovnako ako MOL?

Minulý týždeň albánska vláda vyzvala ČEZ, aby začali rokovať o mimosúdnej dohode. Zrazu. Na prvé údery má štát vždy predstih, už zo samotnej povahy jeho mocenského postavenia, ale ďalší priebeh zápasu je už podľa princípu, že v medzinárodnom práve sú si všetci rovní. Poslednou otázkou zostáva, či je v skutočnom záujme Chorvátska dostať pečať nespoľahlivého partnera.