Web stránka Oszkár Világi

Press

Všetko bude inak

Štáty strednej Európy na rozdiel od studenej vojny, keď boli na periférii Východu, teraz sa dostanú na perifériu Západu.

Každá vojna sa raz skončí, to som napísal pred mesiacom, a teraz chcem pokračovať od toho momentu. Už si asi málokto myslí, že keď sa raz vojna skončí, všetko sa vráti do pôvodného stavu.

Keď sa vojna skončí, Rusko bude vzdialené od Európy veľkou priepasťou, cez ktorú ešte dlhé roky nebudeme môcť budovať mosty. Po vojne sa začne proces vyrovnania s vojnovými zločinmi. V tomto bude Rusko nedostupné, nebude spolupracovať s európskymi inštitúciami, a preto bude izolácia Ruska naďalej pokračovať.

Dobudovaním nových logistických ciest do Ázie sa síce zbaví závislosti od európskych trhov, ale dostane sa do horšej vyjednávacej pozície smerom k Ázii. Najdôležitejšími obchodnými partnermi sa stanú Čína a India, avšak v týchto vzťahoch už Rusko bude menej vyrovnaným partnerom, ako to bolo s Európou. Oba štáty majú alternatívne logistické dopravné cesty na zásobovanie surovinami, a preto bude musieť Rusko súperiť s možnými dodávkami z celého sveta.

V pozícii, keď má kupujúci viac alternatívnych zdrojov, kým predávajúci môže predávať iba jemu, má kupujúci lepšiu pozíciu na vyjednávanie ceny. Ruská ekonomika je závislá od vývozu surovín, takže Čína bude môcť získať aj politické ústupky od Ruska, ktoré sa prejavia na jednej strane v politickej izolácii voči Európe a USA, na druhej strane v značnej ekonomickej závislosti od Ázie, kde predsa ona je väčším pánom.

Európa sa tiež oslabí, napriek tomu, že do niekoľkých rokov sa podarí dobudovať všetko, aby sa mohla zásobovať už bez ruských surovín. Nové zdroje však budú drahšie a menej vypočítateľné, ako boli ruské. Počas obdobia transformácie na nové zdroje sa európska ekonomika výrazne oslabí. V dôsledku vyšších cien surovín bude strácať aj na konkurencieschopnosti a aj na medzinárodných trhoch.

Keďže Nemecko s dotáciami posilní svoje firmy, ich dominancia bude ešte výraznejšia. Štáty strednej Európy na rozdiel od studenej vojny, keď boli na periférii Východu, sa teraz dostanú na perifériu Západu. Naša ekonomická závislosť od nemeckej ekonomiky nás bude tlačiť aj k väčšej politickej poslušnosti voči Nemecku, ktoré už nebude chcieť byť rovnocenné s malými štátmi strednej Európy. Obdobie, keď sa nemecký guliver nechal dobrovoľne zviazať s liliputmi, sa skončí. Európa bude iná, zmení sa aj politicky, aj ekonomicky.